מסלול 7 ימים ביער השחור ואלזס עם טיפים (כולל כשרות) | בן ק.

♦ נושאים שמוזכרים בפוסט ♦

נסענו 6 אנשים, הורים וילדים (26, 23, 13, 11) וסגרנו את כל הטיסות, בתי מלון ורכב חודשיים לפני הטיסה עצמה.
בגלל שהוריי שומרי כשרות ושבת חילקנו את הטיול שלנו חצי לפרייבורג והיער השחור וחצי לשטרסבורג (בעיקר בגלל שישי-שבת) עם גיחה לקולמר.
בגדול, כן צריך להתכונן טוב לטיול שכזה כי הוא מכיל הרבה פרטים ומקומות במרחקים גדולים, אבל בנוסף למסלול שתכננתם מראש צריך להיות פתוחים ולהתכונן גם לשנות תכניות ולהכין תכניות חלופיות (קורה בכל טיול).
 

סים

אני קניתי סים WORLD 8 דרך הדואר – 100 דקות שיחה + 100 הודעות + 6 ג'יגה ב-125 שקל. עבד מעולה.
לפני הטיסה יש לקרוא את ההוראות לפני השימוש בסים. צריך לבצע שיחת "פתיחת סים" שדרכו אתם מפעילים את הסים ומקבלים מספר חדש לחו"ל. על הסים עצמו יש מספר של כמה ספרות ובמידה ותרצו להטעין את הסים תוכלו להטעין אותו דרך האתר WORLD 8 או בשיחה טלפון (הכל מוסבר בהוראות שמגיעות עם הסים).
 

כרטיס היער שחור

אנחנו רכשנו כרטיסים של היער השחור דרך חברת "ביס גרמניה" – 72 יורו למבוגר ו-60 יורו לילד.
את הכרטיסים הם שולחים בדואר ויחד איתם שולחים חוברת עם כל האטרקציות באנגלית ועברית.
אליי החוברת לא הגיעה אז התקשרתי ושלחו לי את זה למייל (הרבה יותר נוח מבחינת חיפושים).
 

טיסה

טיסת ארקיע ישירה מתל אביב לשטרסבורג וחזרה (בחזרה היה עיכוב של שעתיים בגלל עומס טיסות בנתב"ג, ככה זה בחודשי יולי-אוגוסט). הטיסה כוללת סנדוויץ ושתייה קלה וחמה. העובדים בשדה התעופה בשטרסבורג עובדים נורא לאט, כל דבר לוקח הרבה זמן. למרות זאת, השדה תעופה לא גדול במיוחד ולכן התורים לא ארוכים, לא בהלוך ולא בחזור. משדה התעופה לקחנו רכב ונסענו למרכז העיר בשביל לקנות אוכל כשר ומשם נסענו לפרייבורג (נסיעה של שעה וקצת).
 

רכב

אנחנו שכרנו בארץ משלמה SIXT רכב 9 מושבים, ידני, מסוג סיטרואן.
כשנחתנו בשטרסבורג בדיוק כשיוצאים מאיסוף המזוודות אפשר לראות את כל עמדות הקשורות להשכרת רכב. צריך להכין מראש רישיון נהיגה ישראלי ובינלאומי, וכן כרטיס אשראי ממנו תחויבו בפיקדון למקרה וכשתחזירו את הרכב יהיה חסר דלק או קרה משהו שידרוש תיקון.
שימו לב שאתם לוקחים אתכם כרטיס אשראי בינלאומי.
רכב של 9 מקומות הוא גדול, ולפי דעתי בעל חסרונות רבים שעולים על יתרונותיו. הוא באמת גדול, ולהיכנס איתו לחניות מקורות זה התקף לב.
כל פעם אחד מאיתנו היה צריך לצאת מהאוטו בשביל לבדוק שהאוטו עובר. הוא הצליח לעבור במגבלה של 1.90 מטר אבל זה ממש על הקשקש. גם קצת מעצבן להיכנס איתו לחניות רגילות בגלל שהוא עצום ולא כל חנייה שפנויה מתאימה. בנוסף, צריך ליסוע איתו נורא בעדינות יחסית לאוטו רגיל כי כל פנייה שלו צריכה להיות גדולה וכבישים רבים ביער השחור הם צרים ודו סטריים.
היתרונות העיקריים של אוטו גדול זה המרווח הגדול ברכב עצמו (מאוד נוח) ויש לו תא מטען גדול לשים בו הרבה מזוודות. איך שאני הבנתי, ברכב של 7 מקומות אין תא מטען אבל אם יש אפשרות לצמצם ולקחת אוטו יותר קטן מ-9 מושבים, הרבה יותר מומלץ.
 

טיפים חשובים

1. לבדוק שאין שום תקלות ברכב, לצלם אותו לפני ובמידה ויש תקלה לדווח עליו כמה שיותר צמוד לזמן הרכישה. כשתקבלו את המפתח תקבלו גם מסמך שעליו רשום מספר טלפון אליו תחייגו במקרה של תקלה. עדיף לבדוק הכל עוד בשדה תעופה.
2. לבדוק שיש לכם את המסמכים הדרושים ופרטי רכב בתא הכפפות.
3. באמצע הנסיעה כשעצרנו להחנות לא הצלחנו להכניס את ההילוך לרוורס. ניסינו כמה פעמים עד ששאלנו מישהו מקומי אם הוא יודע מה לעשות ומסתבר שעל ידית ההילוכים, באמצע, יש עיגול שאותו צריך להרים ולהזיז יחד איתו את הידית לרוורס.
4. מי שמעוניין לקנות את המדבקה הירוקה של זיהום האוויר והוא בדרכו לפרייבורג יכול לעצור ב-A.T.U Freiburg – Zähringen שנמצא צפונית לפרייבורג (כתובת: Tullastraße 68A, 79108 Freiburg im Breisgau, גרמניה) שם נותנים את המדבקה בעלות של 7 יורו. בשביל לקבל את המדבקה צריך להביא אתכם את המסמכים שאמורים להיות לכם בתא כפפות ושם רשום את כל פרטי הרכב.
5. האפליקציה Sayhi – אפליקציה שאפשר להקליט או לרשום בה משפט בעברית וזה מתרגם לכל שפה שבוחרים. לוחצים על התרגום וזה אומר אותו בקול. היא עזרה לנו קצת ביום הראשון לתרגם דברים לצרפתית.
 

בדרכים

אני השתמשתי להגעה ממקום למקום לאורך כל הטיול בגוגל מאפס. לפני הטיול סימנתי על המפה איפה אני רוצה להגיע וב-2 לחיצות המסלול יופיע מולכם והוא ידבר בעברית. בתחילת הטיול ניסינו להשתמש בוויז אבל כל פעם צריך להכניס כתובת או שם של מקום וזה היה טירחה מיותרת. ממליץ להוריד מפה לא מקוונת של האזור בגוגל מאפס במידה ולא יהיה קליטת ג'י.פי.אס הניווט ימשיך ללא הפרעה.
בשביל להוריד מפה לא מקוונת מגוגל מפות יש להיכנס לגוגל מפות -> לבחור את האזור בו אתם מעוניינים להוריד את המפה -> ללחוץ על אפשריות -> "כשאין חיבור לאינטרנט" / "מפה אופליין" / "מפה לא מקוונת" -> בחירת מפה משלך -> מסדרים קצת את המפה לפי מה שאתם רוצים ועושים הורדה.
 

תמרורים

החלק הכי מעצבן ביער השחור. נראה כי הגרמנים מציבים תמרורים לא קשורים לכבישים ושמים תמרורי מהירות אחד אחרי השני בהפרש של שניות. בתוך העיר, ללא יוצא מן הכלל, יש ליסוע על 30 קמ"ש. במיוחד בפרייבורג אפשר לראות על הרמזורים מצלמות מהירות אז במיוחד שם כדאי להיזהר. בכבישים היותר פתוחים, בכל תמרור (מהירות, אסורה העקיפה ועוד) יש מתחתיו את ההסבר למי אסור ולמי מותר לעקוף או ליסוע במהירות. לדוגמא, יש תמרור עגול של 80 ומתחת מלבן של "t 3.5" ומתחתיו עוד עיגול של 90 -> זה אומר שלכלי רכב שמעל 3.5 טון מותר 80 ולאחרים 90. אותו דבר עם התמרור העגול שמראה על כך שהעקיפה אסורה, בכבישים המהירות לרוב יהיה מתחתיו מלבן עם ציורים של משאיות וכלי רכב הנושאים מאחוריהם עגלה שלהם אסורה העקיפה אך לשאר מותר. בגדול, לומדים תוך כדי נהיגה.
 

חנייה

ברוב המקומות באזור צריך לשלם חנייה – כדאי להכין הרבה כסף קטן.
 
החלק הראשון – פרייבורג
יום 1
התארחנו במלון דירות V7 Boutique Appartements. אחלה דירה, אך לדעתי עדיף יותר לשהות באזור טיטיזי שהיא נקודה מעולה לזינוק לאטרקציות רבות. כמו רוב בתי המלון-דירות, אין החלפה של מגבות או שאר המוצרים וחנייה במלון היא 10 יורו ליום. בדירה יש 2 מתקנים שהם סוג של מאוורר-מזגן, כיריים, מקרר ועוד.
בגלל שהיינו מותשים מהנחיתה הלכנו לטייל במרכז פרייבורג. היו מספר המלצות על רחובות מרכזיים בהם הלכנו שם ולא מצאנו דברים מיוחדים.
 
יום 2
הר שאואינסלנד (בכרטיס היער השחור) – מומלץ לבדוק לפני ההגעה לשם אם מזג האוויר טוב, שלא יקרה מצב לא נעים שתגיעו לשם ויהיה מלא עננים ותפספסו את כל הנוף. חנייה – חינם. הרכבל הוא ארוך – 20 דקות לכיוון ולמעלה יש מסעדה, פינות ישיבה וגן משחקים קטן.
מי שאוהב לטייל יכול לעשות טיול של ירידה מההר שאורכו 3 שעות או פשוט לרדת קצת מההר לטיולון קטן וחזרה בפעם השנייה ברכבל.
על ההר יש מן הסתם לא מעט ברחשים וחרקים, מי שמפחד מקרציות כדאי שישים עליו תרסיס לפני.
 
מגלשות טודנאו – למי שיש כרטיס אדום, אם אני לא טועה, מקבל כניסה אחת ביום בחינם. אנחנו שילמנו על רכבל להר + גלישה – (בערך) 9 יורו למבוגר ו-7 יורו לילד. תכננו להיות שם יום למחרת על הבוקר בגלל שאין כמעט תורים בבוקר אבל בגלל שזה היה לנו על הדרך החלטנו לעשות את האטרקציה (הגענו בערך ב-12). העלייה על הרכבל כיפית אבל בסופה חיכה לנו תור של שעה, בשמש. אין גגון או משהו שיחוס על האנשים שמחכים (רק בסוף התור), אך למרות ההמתנה היה מהנה מאוד. יש 2 חניוני אספלט ליד האטרקציה – אם אין בראשון ממשיכים עוד קצת ישר ומגיעים לחניון השני. החניה חינם.
 
סאפ – Action Forest SUP station (בכרטיס היער השחור) – האטרקציה נמצאת על חוף טיטיזי. ליד האטרקציה יש גם סוג של חוף שממנו אפשר להנות ולהיכנס למים. הכרטיס השחור מקנה חצי שעה על סאפ או על סוג של קאנו שיכול להכיל 3 אנשים. מומלץ מאוד. בהגעה לאטרקציה יש חניית אספלט בתשלום, המכונה לא מחזירה עודף ויש להכניס בה סכום מדויק. יש לשים לב שהחנייה היא עד השעה 20:00 ואז החניון נסגר.
 
באדפרדייס – פארק מים גדול עם מבחר גדול של מגלשות ובריכות. בכרטיס האדום, אם אני לא טועה, יש כל יום שעה וחצי כניסה חינם. כניסה בתשלום היא 16 יורו לאדם (לא משנה אם הוא מבוגר או ילד) לשעתיים וכל חצי שעה נוספת זה עוד יורו אחד. כל אחד מקבל מן שעון עם מספר שאיתו הוא יכול לפתוח לוקר (שעליו אותו מספר) ואם רוצים לאכול במקום מסוים במתחם, מחייבים דרך אותו שעון ומשלמים ביציאה. אנחנו מיצינו אחרי שעתיים.
 
קרבות לייזר – Lasertag Arena Laser Space (בכרטיס השחור) – קרבות לייזר שכל המשפחה משתתפים בה. הכרטיס השחור מקנה 12 דקות משחק (אחרי 6 דקות יש הפסקה – דקת מנוחה, ואז ממשיכים לעוד 6 דקות). ממולץ. האטרקציה היא מתחם אחד, אם יש קבוצת אנשים בפנים צריך לחכות עד שהם יסיימו. יש שם הוקי שולחן בעלות של 1 יורו אם תרצו להעביר את הזמן.
 
יום 3
תכננו לעשות מסלול נוסף ביער השחור אך בגלל גשם החלטנו לשנות את התכניות וללכת לפארק אירופה.
בכניסה לחנייה לפארק יש סדרנים שיובילו אתכם לחנייה ויראו לכם בדיוק איפה להחנות. מומלץ לפני ההגעה להוריד את האפליקציה של פארק אירופה ושם לסמן על המפה את המתקנים שאתם רוצים ללכת אליהם. אנחנו סימנו על המפה באפליקציה מתקנים ספציפיים ודרך ה-GPS והתכווננו.
יש כאלה שמשלמים על חנייה (7 יורו) כאשר הם נכנסים לפארק, על מנת לחסוך כאב ראש ותור בסוף היום וביציאה מהפארק. אנחנו השארנו את זה לסוף היום ושילמנו על חנייה ללא תור באחד הדלפקים שנמצאים ליד הוולטריום.
בכניסה לפארק מצד שמאל יש לוקרים בעלות של 1 יורו. אתם מכניסים יורו למכונה שליד הלוקרים ומקבלים אסימון אותו אתם מכניס לצד הפנימי של המפתח ונועלים. אם אתם רוצים לפתוח בחזרה את הלוקר האסימון נבלע ואם תרצו לנעול אותו עוד פעם תצטרכו לשלם עוד פעם 1 יורו.
 
הדבר המתיש ביותר בפארק זה התור. אם אתם חושבים שהתור הולך מהר ואתם אוטוטו מגיעים, תמיד תמצאו עוד כוך או שביל נוסף של תור, קצת מבאס. המקומות עם התורים הארוכים ביותר הם מן הסתם הרכבות הרים הגדולות כמו Silver star, wodan, ו-blue fire. לכל שאר האטרקציות (חוץ מהאבובים גם) יש תור קצר יחסית.
מומלץ תוך כדי סיבובים בפארק להתעדכן מה זמן הסגירה של המקום. באינטרנט כתוב 18:00 וכשהגענו ראינו שזה נסגר ב-19:00 ככה שהרווחנו שעה.
 
יום 4-5
בגלל שהמשפחה שלי דתייה תכננו לבלות את שישי-שבת בשטרסבורג, צרפת, בקהילה היהודית.
את יום שישי הקדשנו לקניית אוכל לשבת מבית חב"ד (אוכל סביר לא יותר) וסיבוב במרכז שטרסבורג לקצת קניות.
מלון Cap Europe – לפני שאסביר על המלון הזה, אם השם הזה מוכר לכם והזמנתם חדרים במקום הזה תבטלו אותו מיד לפני שיהיה מאוחר מידי. אנחנו בהתחלה התאכסנו במלון הזה והזמנו אותו למרות הביקורות הרעות בגלל שהוא קרוב לכל המסעדות הכשרות ולבית הכנסת. קיבלנו חדרים מטונפים בצורה שלא ניתן לתאר אפילו.
כל השישי-שבת העברנו בסבל וסרחון ובגלל שהיה שבת לא היה מספיק זמן לעכל את זה ולעבור משם.
המלון נראה כמו חורבה, בהתחלה קיבלנו חדרים "רגילים" ושהיו נראים יותר גרוע מאכסניה ו"שידרגנו" אותם לחדרים יותר טובים. הגענו לחדרים מלוכלכים, על הקירות יש כתמים של ברחשים מעוכים ועוד דברים שנראים כמו אוכל, הרצפה מלוכלכת (לנו היה הפתעה גדולה מתחת למיטה – ג'וק מת), לא היה ידית לחלון, לא מספיק נהננו מחרקים מתים הגיעו גם אלו החיים בתוספת עכביש נחמד שהתחיל לתפס על הקיר, האמבטיה כולה עובש, בלי מים חמים ומסריחה ברמה שלא התקלחתי יומיים מרוב הסירחון שהיה בה. גם שירדנו בשביל להחליף אולי לחדרים יותר טובים הפקידה אמרה שריח רע זה לא סיבה מספיק טובה לשנות חדר.
יום ראשון על הבוקר זרקנו להם את המפתחות וברחנו משם בידיעה שאולי גם לא נקבל את הכסף על שאר הימים שהזמנו ועברנו למלון לא רחוק משם בהילטון שטרסבורג.
אל תתפתו ללכת למלון הזה בגלל שהוא זול וקרוב למקומות הכשרים!!
 
סופרים כשרים:
סופר FB Espace Casher – כתובת: 2 Avenue de la Forêt-Noire, 67000 Strasbourg, צרפת
סופר Space Kosher – כתובת: 20 Rue Sellenick, 67000 Strasbourg, צרפת
סופר Mazal Cash – כתובת: 3 Rue Sellenick, 67000 Strasbourg, צרפת
 
מסעדות כשרות:
מסעדת Le King – מזכיר את השיפודיות בארץ 28 Rue Sellenick, 67000 Strasbourg, צרפת
מסעדת Empire Steak Building – מסעדת המבורגרים (אני אישית לא אהבתי כל כך את ההמבורגר, שאר המשפחה שלי כן) כתובת: 68 Boulevard Clemenceau, 67000 Strasbourg, צרפת
מסעדת Le B Restaurant / Sushi Burger – מסעדה שיש בה סושי, המבורגרים, סטייקים ועוד. 42 Boulevard Clemenceau, 67000 Strasbourg, צרפת
קפה דה לה פה – מאפייה. כתובת: 4 Rue Strauss-Durkheim, 67000 Strasbourg, צרפת
 
יום 6
עשינו טיול משטרסבורג עד קולמר וחזרה.
פארק הנשרים – The Eagle Park – מופע נשרים בשעות 11:00, 12:30, 14:00 וכן הלאה כל שעה וחצי. כניסה לאדם היא 9 יורו בערך ולילד 6. המופע עצמו הוא סבבה, מי שהיה כבר במופע נשרים דיי מיותר אבל יכול להיות נחמד למי שלא היה. תוך כדי המופע יש מדריך שמסביר בצרפתית כנראה על הנשרים (לא מבין צרפתית וקצת היה חופר).
 
הר הקופים – 9 יורו למבוגר 5.5 לילד. בכניסה לאטרקציה מחלקים לכולם פופקורן ואפשר להאכיל את הקופים שם. נחמד מאוד.
אChâteau du Haut-Kœnigsbourg – סוג של מבצר או ארמון. אנחנו לא הצלחנו להגיע אליו, אלא רק לידו, בגלל שלא היה חנייה (מפוצץ אנשים) אך הנוף משם עוצר נשימה.
 
קולמר – לא כל כך התלהבתי למרות כל התשבוחות שהיו פה בקבוצה על העיר. יקר מאוד והבתים נחמדים בונציה הקטנה אבל לא יותר מזה. אנחנו לקחנו סיור ברכבת הלבנה (Le Petit Train Colmar) – סיור מודרך בקולמר שנמשך בערך כחצי שעה. בקרונות יש אוזניות ויש הסבר בעברית (ערוץ 15). העלות הייתה 7 יורו למבוגר ו5 לילד. אנחנו הגענו לשם ושאלנו את האחראי אם הוא יכול לעשות לנו איזה דיל משפחתי והוזיל לנו בכ-8-9 יורו את העלות הכוללת.
 
יום 7
תכננו לרדת ביום הזה משטרסבורג לפארק אירופה אך בגלל ששינינו את התכניות עוד בתחילת הטיול ניצלנו עוד יום ביער השחור דרך כרטיס היער השחור. כל המסלול היה יחסית ארוך ומפותל, לכן כדאי גם במהלך כל הטיול להחזיר תרופה או כדור נגד בחילות.
 
מיני גולף – Adventure Minigolfpark (בכרטיס היער השחור) – מיני גולף נחמד, 18 מסלולים, מקבלים עט וטבלאות בהם אפשר להכניס ניקוד של כל המשתתפים.
המגלשות בגוטאך – לא משתווה לטודנאו. היתרון שלו הוא זה שהוא זול יחסית ואפשר לעשות אותו כמה פעמים. 2.5 יורו למבוגר 1.5 לילד.
מפלי טריברג (בכרטיס היער השחור) – בגדול מפל חביב. אפשר לעשות מסלול הליכה ארוך, אך בגלל שאנחנו לא הטיפוס מהסוג הזה טיילנו קצת, קנינו בוטנים והאכלנו סנאים שצצו להם מידי פעם.
מוזיאון שעוני הקוקיה (בכרטיס היער השחור) – מוזיאון עם מלא שעונים מכל מיני סוגים. אני חושב שאפשר לוותר על ביקור במוזיאון.
טיילת טיטיזי – החנויות בטיילת יקרות ולא משתלמות.
פאנדורנה – FUNDORENA (בכרטיס היער השחור) – אנחנו הגענו לאטרקציה ביום השני שלנו אך אמרו לנו שהכל מלא ותמיד עדיף להגיע רק אחרי 5 בערב. בנוסף, החנייה היא בתשלום וממוקמת כ-100-200 מטר מהמקום. אפשר לעשות או החלקה על קרח (שזה בעצם פלסטיק ולא קרח), פארק חבלים או טרמפולינות לקפיצה. אנחנו בחרנו טרמפולינות. מסתבר שצריך להוסיף עוד 2.5 יורו לבנאדם לטרמפולינות בשביל לקבל זוג גרביים "מיוחדות" לקפיצה. מדובר על מתחם נורא קטן, אבל כשיש חבורה מסוימת (במקרה שלי אני ואחיי הקטנים) לא חסרת להמציא משחקי תופסת שמעבירים את הזמן.

התוכן בעמוד זה הועלה נכתב באדיבות רבה על-ידי גולשי האתר למטרת שיתוף החומר ועזרה למטיילים אחרים.
ייתכן וסביר כי במהלך הזמן השתנו שעות פתיחה, מחירים ופרטי מידע אחרים, ועל הקורא לבדוק אותם לפני השימוש בהם.
השימוש במידע מהווה הסכמה לתנאי השימוש של האתר.
לשליחת סיפור הטיול שלכם לחצו כאן.
טיול נעים!
  Subscribe  
Notify of