8 ימים, 3 ילדים מאושרים, 2 הורים עייפים אך מרוצים והמון תובנות

8 ימים, 3 ילדים מאושרים, 2 הורים עייפים אך מרוצים והמון תובנות |  סיפורם של משפחת חימוביץ'

מקום הלינה  Untermetzgersbauernhof Alpirsbach בעיירה אלפירסבאך

אז לאחר שחזרנו אחלוק כמה טיפים והמלצות שצברנו. הכל לדעתנו בלבד – לא חייבים להסכים 🙂

חלק ראשון – נהיגה, ניווט ותנועה

המלצה ראשונה: השכרת רכב אוטומט. הדרכים באזורי היער השחור פתלתלות, עקלקלות וארוכות. אני לא רוצה לחשוב על נהיגה בגיר ידני בדרכים האלה.

המלצה שנייה: משפחה בת 5 נפשות צריכה רכב גדול מ 5 מושבים. במקרה שלנו שכרנו רכב של 5 + 2 (2 מושבים נפתחים על חשבון תא המטען) אבל עדיפות לרכב של 7 מושבים. תמיד יש ילד שרוצה קצת שקט, הורה שרוצה לשחק עם אחד הילדים בשקט במושב האחורי או ילד קטן שנרדם בזמן חניה וזה מאפשר להשכיב אותו לישון במושב האחורי ביותר.
טיפ תדלוק – בכל פעם שאתם מתקרבים לצריכת דלק של חצי מיכל – תדלקו כדי שלא תיתקעו. יש איזורים שלמים עם המון תחנות דלק ואיזורים שלמים ללא תחנה אחת לאורך קילומטרים רבים.

המלצה שלישית: שילוב תוכנות ניווט. אנחנו, הישראלים, נהנים ואוהבים להשתמש ב Waze. גם הוראות והנחיות בעברית, גם מפה מוכרת ונוחה לניווט וגם עידכונים שוטפים של המשתמשים בתוכנה. השימוש ב Waze בישראל הוא מעולה – אינטרנט סלולארי יש לכולנו, אנחנו, הנהגים הישראלים נהנים לעדכן ולדווח החל מפקק תנועה וכלה ברכב העומד בצורה מסוכנת והראשויות משתפות פעולה ומעדכנות על עבודות בכביש. מסתבר שבגרמנייה זה ממש לא כך. לא פעם ולא פעמיים אין קליטה סלולארית, אין מספיק עידכונים ונראה שהראשויות לא מעדכנות על עבודות בכביש. לא פעם ולא פעמיים נתקלנו בדרך מהירה סגורה לרגל שיפוצים או רחוב בתוך עיירה לא ניתן למעבר עקב שיפוצים ואילו ה Waze התעקש שנמשיך לתוך הכביש או הדרך הסגורה. גם Google Maps לא בא לעזרנו כי גם אם המפות הורדו מבעוד מועד הן לא היו תמיד מעודכנות. הפתרון הגיע באמצעות תוכנת ניווט שלישית בשם Sygic עלייה קיבלתי המלצות מחברים לפני שיצאנו לטיול. נמצאת בחנות האפליקציות של Google/Apple בשם הזה. זו תוכנה לשבוע ראשון חינם ולאחר מכן תשלום חד-פעמי מראש למפות פלוס עידכוני תנועה של 25 יורו ללא הגבלת זמן וללא הגבלת מפות. אני רכשתי אותה והיא שווה כל שקל. מורידים את המפות של המדינה כשאתם מחוברים ל Wi-Fi ואז בכל פעם שיש חיבור  Wi-Fi התוכנה מתעדכנת בכל הדרכים החסומות, תמרורי התנועה, מצלמות המהירות, מנהרות ומה לא. שווה לנווט קצת לפני כן בארץ ולהתרגל אליה ואני חייב להודות שלא פעם ולא פעמיים היא ממש הצילה אותנו מ'להתברבר' בתוך כפר שנכנסנו אליו בטעות ולא Waze ולא Google Maps הצליחו להוציא אותנו משם. כבר מהיום השלישי לטיול ניווטנו רק עם התוכנה והשלמנו ניווט עם Waze/Google Maps עבור כבישים מהירים או נסיעות קצרות. יש עברית באפליקציה אבל לא להכל ולא תמיד אבל באנגלית היא מעולה כולל הכוונה קולית ו Zoom In ליציאות מחלפים או דרכים מבלבלות כדי שלא נטעה.

טיפ מהירות – המהירות המותרת בגרמניה משתנה באופנים מאוד 'מוזרים'. באותו הכביש תראו תמרורים של 100 קמ"ש, כשלאחר קילומטר יש תמרור המגביל את המהירות ל 70 קמ"ש ולאחר עוד 200 מטר ל 30 קמ"ש וחוזר חלילה. לא תראו הרבה ניידות או שוטרים אבל יש הרבה מצלמות מהירות. שימו לב למהירות שלכם אחרת תקבלו קנסות על מהירות וחבל.  גם Waze  וגם Sygic מעדכנות על התמרורים ועל המהירות המותרת ומתריעות אתכם אם המהירות שלכם חריגה. אל תזלזלו.

טיפ 'מרחק-זמן' (פסיכולוגי לגמרי אבל עדיין) – ביום הראשון ראינו בתוכנת הניווט שיש לנו עוד 55 דקות על 55 ק"מ. זה לא נשמע הגיוני – כמה זמן כבר לוקח לעבור 55 ק"מ – בטוח לא כמעט שעה. אבל מסתבר שזה נכון. המון דרכים ביער השחור מאוד פתלתלות ורובנו נמצאים שם על הכביש פעם ראשונה וחייבים לנהוג במהירויות נמוכות יחסית אז קחו זאת בחשבון כשאתם מחשבים מני הגעה או חזרה אל ומיעד.

#רכב #אוטומט #תדלוק #ניווט #Waze #Google_Maps #Sygic #Wi-Fi #מרחק #זמן #מהירות #תנועה #תמרורים #חסימות #משטרה #מצלמות

חלק שני – המלצה על צימר. יצא לי קצת ארוך – מתנצל מראש

מי מכיר צימר עם שני חדרי שינה, סלון, מטבח, חדר שירות-כביסה, שתי מקלחות ושני שירותים, מרפסת אחורית, מרפסת קדמית, חצר ונחל זורם?
אז ככה… אנחנו מכירים כי שם בילינו את החופשה ביער השחור!
המיקום קצת אחר (יש שאומרים 'קצת' רחוק) אבל חוויית היער הייתה במקסימום האפשרי עבורנו ועבור  הילדים.
התקשורת בתחילת הדרך התבצעה באמצעות מיילים אבל במייל האחרון הזוג Pfau נתנו לנו את כל המידע שצריך כדי ליצור עימם קשר והרי הוא:

Wolfgang Pfau
Metzgerbauernhöfe 1
72275 Alpirsbach
Coordinates for Google Maps: 48.37921 N, 8.41814 E
Phone nummber: +49 7444 1469

בהגיענו למקום קידמו את פנינו שני בני הזוג עם חיוך, לחיצת יד והסברים מלאים על הכל. חנייה לשני כלי רכב (ואפילו לארבעה אם בעלי הבית לא נמצאים), מפתח ואנחנו בצימר.
שנייה אחר כך הגיע מר Pfau ושאל אם יש לנו הכל. מכיוון שזה היה יום ראשון וכל מה שהצלחנו לקנות היה לחם (99.9 אחוזים מהחנויות סגורות ביום ראשון), שאלנו איפה ניתן לקנות חלב, שוקו, קפה, חמאה וירקות. הוא ענה שהכל סגור אבל שנחכה רגע. חמש דקות אחר כך הוא חזר עם קרטון חלב, צנצנת עם קפה, צנצנת עם שוקו וחבילת חמאה. חמש דקות אחר כל הגיעה גברת Pfau עם שני מלפפונים ומספר עגבניות שקטפה טרי-טרי מגינת הירק שלהם ואמרה לנו שנוכל לקטוף עגבניות מהשיח בכניסה לבית מתי שרק נצטרך. היא גם הוסיפה צנצנת ריבת משמש ביתית שהכינה. מיותר לציין שארוחת הערב הייתה טעימה ומהנה.
הצימר נמצא בפאתי העיר Alpirsbach מה שמאפשר 'קפיצה קטנה' של 2 ק"מ ואתם בסופרמרקט של LIDL, בתחנת דלק, מאפייה, בית קפה ומה לא.
חייבים להודות שקצת קשה לקרוא לזה 'צימר' כי זה בית לכל דבר ועניין.
מסדרון הכניסה (לאחר דלת הכניסה) מרווח ומאפשר להציב בו את מתקן התלייה לכביסה וגם להכנס ולצאת מהצימר ללא הפרעה.
שני חדרי שינה – אחד מרכזי עבור ההורים עם ארון גדול ומרווח, מיטת King Size, שידות מגניבות ומרווח גדול עבור מזוודות או תיקים גדולים. השני – מול הראשון – גם כן עם מיטה זוגית King Size (שני הילדים הקטנים ישנו בה וכל כך נהנו להתגלגל ולהסתבך בשמיכה), ארון גדול כפול, שידות ומנורות לילה שהילדים נהנו להשאיר דולקות כי, לדברי הבת הקטנה שלנו 'מנצנצות בחשיכה'. מצעים נקיים, שמיכות פוך נעימות וכריות רכות וענקיות.
מסדרון שינה (כי אין לי דרך אחרת להגדיר זאת) – לאחר הכניסה לצימר, במסדרון הרחב השני המוביל לסלון ולמטבח, יצרו לאורך הקיר פינת שינה עם שתי מיטות אחת אחרי השנייה (הבן הגדול שלנו ישן שם ומאוד נהנה מהפרטיות כי הפינה נסגרת עם וילון). במסדרון יש גם ארונית ובתוכה המון משחקים, ספרים (בגרמנית), מחבטים וכדור נוצה, פריזבי ועוד המון משחקים לילדים.
סלון – פינת אוכל מעץ עם שלושה כיסאות וספסל המאפשר בנוחות ובקלות למשפחה של 5 לאכול ארוחה בכיף ובמרווח, טלוויזיה קטנה עם מכשיר DVD ישן (אל תבנו עלייה – יש צלחת לוויין חיצונית מחוברת אבל כל השידורים בגרמנית) אבל זה לא משנה (מי צריך טלוויזיה עם כל כך הרבה פעילויות מחוץ לצימר שתכף אפרט עלייהן), שתי ספות עם המון כריות, כורסא ושולחן סלון. סלון לכל דבר ועניין. בלילה, מאוד מהנה לשבת על הכורסא ולקרוא ספר.
מטבח קטן יחסית אבל מספק בהחלט ומאובזר בכל מה שבכלל חלמתם עליו: כיריים חשמליים ותנור נקיים ומצוחצחים, מיני-מקרר שמספיק להכיל כל מה שתקנו בסופרמרקט, קומקום חשמלי, פרקולטור קפה, מכשיר להכנת צנימים, מגבות מטבח, סבון כלים, מתקן ייבוש כלים, צלחות, ספלים, כוסות, סכום, סכיני מטבח, סירים, מחבתות, נייר כסף, ניילון נצמד, ארונית מלאה בסוכר, מלח, תבלינים, תה ועוד הרבה דברים שלא הגענו אליהם. פרט מקסים, בחלון המטבח יש אדנית פרחים – ריח הפרחים פשוט מוסיף המון לאווירה.
חדר השירות-כביסה מאוד מרווח. מכונת כביסה מסוג Bosch שבזכותה חזרנו עם הרבה פחות כביסה והרבה יותר אפשרויות להחלפת בגדים במהלך הטיול, מתלה כביסה לתלייה פנימית, אטבים, אבקת כביסה (מרכך  כביסה קנינו בסופרמרקט), עוד מגבות, כריות ושאר אביזרים שניתן להשתמש בהם, שואב אבק, דליים, סחבות, מגב, מטאטא, מטליות מטבח, חומרי ניקוי ובקיצור – כל מה שצריך כדי לשמור על הצימר נקי במידת הצורך.
לידיעה – הצימר כולל ניקיון מלא עם קבלתו ולאחר ההחזרה כך שאם לא לכלכתם באופן משמעותי אז באמת שאין צורך לנקות. אנחנו רק טאטאנו – לשם ההרגשה הטובה שלנו.
שני חדרי שרותים-מקלחת מצוחצחים ונקיים עם מחמם מים קבוע (מים חמים כל הזמן) 4 סטים של מגבות גוף ו 4 סטים של מגבות ידיים נקיות, מרווחים ונוחים לשימוש לילדים ומבוגרים כאחד. זרם מים עוצמתי ורציף ללא כל תקלות. קנינו סבון ידיים ומטהר אויר.
ועכשיו נעבור אל מחוץ לצימר:
מרפסת אחורית – ירידה של כמה מדרגות משמאל לכניסה ואתם בפינת חמד ירוקה עם עמדת ברביקיו מלאה ומאובזרת עם שולחן עץ וכיסאות הגובלות ביער עצמו.
בכניסה לצימר עצמו – שולחן עגול קטן עם ארבע כסאות מקש. כיף לשתות קפה ולהנות מהאוויר הקריר (אפילו אם יורד גשם).
ירידה של הרבה מדרגות מימין (מובילות אל החנייה וממנה) ומגיעים למגרש דשא ענק עם שני שערי כדורגל וכדורגל מחכה באחד מהם, שתי נדנדות לילדים, ארגז חול עם משחקים ועוד כמה צעדים –  נחל זורם והיער עצמו הכל במרחק נגיעה ממש. הילדים פשוט לא רצו להשאר בצימר עד לארוחת הערב. שיחקו ונהנו בחוץ כל הזמן אז כפי שכתבתי – מי צריך טלוויזיה.
נקודה חשובה – בימים חמים מאוד יש יתושים, זבובים, חרקים מעופפים, פרפרים ומה לא – אתם בטבע אז קחו זאת בחשבון. שום דבר שמכשיר חשמלי דוחה יתושים לא יפתור (קנינו שלושה בסופר במחיר מצחיק, השתמשנו בהם ובסוף השארנו אותם בצימר).
בקיצור – מומלץ בחום!

#צימר # Alpirsbach# Metzgerbauernhöfe#כביסה #טבע #נקי #כיף #מומלץ
אנחנו הזמנו דרך Booking.com. התמונות בדף מדויקות אבל המציאות הרבה יותר יפה!
קישור לצימר: http://goo.gl/g26waq

חלק שלישי, והפעם – תקשורת

חייבים להודות שאנחנו, הישראלים, אוהבים לתקשר ביננו – שיחות טלפון, SMS, WhatsApp ואפילו יוני דואר 🙂
האמת, שני הורים, בייחוד כאלה הנוסעים ליער השחור עם ילדים, חייבים להשאר בקשר ביניהם. לפעמים 'מפרידים' כוחות בין הילדים וכל הורה הולך עם ילד אחר לחלק אחר בפעילות, לפעמים הורה אחד נמצא בחנות והשני עם הילדים בחנות אחרת ואפילו אם הורה אחד נסע לסופרמרקט וצריך לעדכן מה עוד לקנות. בקיצור – צריך תקשורת.
אני בכוונה מראש כותב – לא אכתוב שם של חברה סלולארית זו או אחרת או אנקוב בסכומים – זה סקר שוק שכל אחת ואחד מכם חייב לעשות לפני הנסיעה.
יש מספר לא מבוטל של אפשרויות תקשורת ביער השחור:
אפשרות ראשונה – מכשירי קשר – ווקי-טוקי. בשיא הרצינות – זה עובד וזה מעולה! אני לא מדבר על מכשירי קשר שקונים בחנויות צעצועים למשחק עם הילדים, אלא למכשירי הביניים שהם קצת יותר יקרים אבל תומכים בתדרים משתנים ובטווחים של עד כ 100 מטר בשטח פתוח (ביער השחור יש הרבה שטחים פתוחים). הם מכשירים בדרך כלל קשיחים פיזית, נוחים לנשיאה וקלים לתפעול. נותנים אחד לילדים והם בקלות מתפעלים ומשתמשים בהם ובכך מאפשרים לשמור על קשר רציף. אני מעריך שגם כשתחזרו לארץ תמשיכו להשתמש בהם בטיולים משפחתים, פיקניקים או כמשחק עם הילדים. זה מה שעשינו – שווה את ההשקעה.
אפשרות שנייה – חבילה סלולארית. מודה ומתוודה שלקחת חבילה סלולארית מישראל, אצל מפעיל הסלולארי בו אתם כרגע מנויים, הכוללת דקות שיחה, SMS וגלישה סלולארית בנפח מינימאלי של 1 ג'יגה ומעלה, זה קל, פשוט אבל… לא תמיד זול. זה מה שעשינו בטיול הזה פשוט כי זה פשוט היה מהיר, זמין וקל לביצוע. כמובן – לאחר סקר שווקים גם אם זה כרוך במעבר בין חברות סלולאריות ולו רק עבור הנסיעה – זה משתלם.

  • טיפ ראשון – תדאגו שלשני ההורים תהייה חבילת גלישה – לא להסתמך על סלולארי אחר.
  • טיפ שני – 1 ג'יגה זה גבולי. אם אתם מתכננים להרגיע את הילד או הילדה הקטנים בסרטונים מ YouTube או להשתמש בגלישה סלולארית להעלאת סרטונים ותמונות ל Facebook, אז החבילה צריכה להיות גבוהה יותר. אנחנו לקחנו חבילה עם 5 ג'יגה גלישה וכשחזרתי ובדקתי את נפח השימוש, הגענו ל 2.5 עד 3 ג'יגה כי השתמשנו די הרבה ב YouTube.
  • טיפ שלישי – לא משנה החברה הסלולארי אליה תתחברו – לכולן יש הסכמי נדידת נתונים לחברות מקומיות במדינה אליה אתם נוסעים (גרמניה, במקרה זה). הסכם נדידה זה אומר שבמידה וקליטת הסלולר אינה תקינה או טובה זה לא קשור לרשת הסלולארית של החברה הישראלית אלא לרשת הסלולארית של החברה המקומית. הרשתות הסלולאריות המקומיות בגרמניה הן טובות ואף טובות מאוד אבל הן לא פרוסות לאורך ולרוחב כל המדינה כמו בישראל ולכן יהיו איזורים ללא קליטה. אין מה לעשות בנוגע לזה.

אפשרות שלישית – רכישת SIM  מקומי. אנחנו לא עשינו זאת אבל פגשנו די הרבה משפחות ישראליות שעשו זאת ומאוד היו מרוצים. זה זול, דורש 'טיפטיפה' הבנה טכנית וטכנולוגית ויש המון מקומות לרכוש SIM מקומי – אפילו ב סופרמרקט LIDL. זה כרוך במילוי טפסים והבנתי שלאחרונה יש גם מגבלות של משרד התקשורת הגרמני. במידה ואתם מתכנים לעשות זאת, תבדקו טוב טוב את הנושא אבל זה משתלם. החיסרון – לא תמיד יש זמן לעשות זאת כי זה ידרשו חיפוש חנות מתאימה, מילוי טפסים, החלפת SIM ובדיקות שזה בכלל עובד.

אפשרות רביעית (אותה אני הולך לנסות בטיול הבא שלנו) – רכישת ראוטר סלולארי נייד. מסתבר שיש עולם ומלואו של התחום הזה. זה דורש ידע טכני וטכנולוגי מסוים, רכישה של ראוטר, רכישה של SIM מקומי (אפשרי לרכוש גם בארץ מראש) וחבילת גלישה בלבד של כ 5 ג'יגה ומעלה. היתרון – כל מי שיש לו מכשיר סלולארי או טאבלט עם Wi-Fi יוכל להתחבר אליו (עם סיסמא) ולהשתמש בראוטר לתקשורת, צפייה בתכנים, שימוש באפליקציות, גלישה באינטרנט ועוד. היום, WhatsApp מאפשר שיחות קוליות ושיחות וידאו מה מכסה את כל אפשרויות התקשורת. הערה – חשובה – אפשרות זו דורשת קרבה פיזית לראוטר. שני הורים כאשר כל אחד נמצא במיקום אחר יצטרכו לפחות חבילת גלישה אחת כדי להשאר בקשר.

#תקשורת #מכשיר_קשר #סלולארי #סמארטפון #טאבלט #SIM #WiFI #גלישה #WhatsApp #

חלק רביעי ואחרון – הערות והארות כלליות

  1. שטרות של 100 יורו ומעלה לא מתקבלים בברכה בהרבה מאוד בתי עסק – אפילו לא במ'קדונלדס. חווינו לא פעם ולא פעמיים שממש סרבו לפרוט לנו שטר של 100 יורו. באחת החנויות, זוג שהיה אחרינו הציג שטר של 500 יורו ובכלל לא היה להם על מה לדבר. בקיצור – מומלץ להשתמש בשטרות של 50 יורו ומטה.
  2. רוב הגרמנים לא יודעים אנגלית. הם מאוד משתדלים, מאוד מנומסים ומאוד מנסים אבל לא יודעים יותר מידי אנגלית. הרבה מאוד פעמים כשנתקלנו במצב בו רצינו לבקש עזרה ומי שזה לא יהיה שממש רצה לעזור אבל לא הצליח לתקשר איתנו – או שהצגנו את שמות המקומות שחיפשנו מדף האינטרנט של המקום או שהשתמשנו ב Google Translate והצגנו את התוצאה.
  3. טיול בטבע – מסלול לצד נחל או אפילו טיול ביער הפסלים – מצריך שני דברים חשובים שאנחנו נוטים לשכוח – אין ברזים למלא בהם מים ואין פחי אשפה. תמיד תחזיקו שקית עבור האשפה ולפחות שני בקבוקי ליטר וחצי של מים על הגב.
  4. רשת הסופרמרקטים LIDL הינה רשת אירופאית. זה הרגיש שבכל מקום שהיינו בו היה LIDL. זול, נקי, זמין ומאוד נוח אבל אין שקיות ניילון. יש צורך לרכוש שקית נייר, ניילון או בד במחירים ממש מצחיקים. השקיות האלה חזרו איתנו לארץ ומשמשות אותנו לקניות בסופר בישראל.
  5. העם הגרמני מאוד גאה במיחזור ובהפרדת אשפה – 'תזרמו' איתם על זה. זה נראה בהתחלה מוזר אבל גם הילדים לומדים על זה בבית הספר וזו חוויה לימודית עבורם ובעיקר אנחנו מכבדים את המארחים שלנו. האמת – מתרגלים לזה מאוד מהר.
  6. אפשר לשתות מים בכל מקום. אפשר, רצוי ומומלץ למלא בקבוקי מים שאנחנו נושאים איתנו במים גם בשירותים, במטבחים ואיפה שיש ברז עם מים זורמים. המים נקיים, טריים ובדרך כלל קרירים.
  7. חשוב מאוד להטעין מראש לזיכרון הפנימי או החיצוני (Disk on Key או SD Card) של טאבלטים וסמרטפונים שמטרתם הקרנת סרטים/פרקים/סדרות לילדים או השמעת שירים, את המדיה הרצויה. כל דרך אחרת להקרין סרט ברציפות במהלך הטיסה או בנסיעה ארוכה תגרור אחריה ילדים מתוסכלים, מרוגזים ולעיתים בוכים.

זהו.. סיימתי… זו הייתה דרכי לתת בחזרה לאורך תקופה ארוכה אז… תודה לכולם ושכולנו נמשיך לטייל, לבלות ולהנות.


התוכן בעמוד זה הועלה נכתב באדיבות רבה על-ידי גולשי האתר למטרת שיתוף החומר ועזרה למטיילים אחרים.
ייתכן וסביר כי במהלך הזמן השתנו שעות פתיחה, מחירים ופרטי מידע אחרים, ועל הקורא לבדוק אותם לפני השימוש בהם.
השימוש במידע מהווה הסכמה לתנאי השימוש של האתר.
לשליחת סיפור הטיול שלכם לחצו כאן.
טיול נעים!
  Subscribe  
Notify of